T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

El Yazması Eserlerin Sayısal Ortama Aktarılması

Müzelerimizdeki el yazması eserlerin sayısal ortama aktarılarak korunması ve araştırmacılara elektronik ortamda daha hızlı bir hizmet verilebilmesi amacıyla İstanbul İlinde Bakanlığımıza bağlı Topkapı Sarayı Müzesi, Ayasofya Müzesi, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Türbeler Müzesi ve Arkeoloji Müzeleri Müdürlüklerinde bulunan el yazması eserlerin, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ile işbirliği yapılarak sayısal ortama aktarılmasına ilişkin protokol, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Sayın Abdullah KOCAPINAR ile Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanı Sayın Prof. Dr. Muhittin MACİT’in katılımı ile  26 Mart 2014 tarihinde İstanbul’da imzalanmıştır.
 
Protokol kapsamında Müzelerimizdeki el yazması, varak ve rulo halindeki yazma eserlerin taraması yapılarak dijital kopyaları alınacaktır.
 
Yazma eserlerin dijital kopyalarının çıkarılarak sayısal ortama aktarılmasıyla birlikte; bu eserler üzerinde bilimsel araştırma yapmak isteyen akademisyenlere çok büyük bir kolaylık ve hızlı erişim sağlanmış olacaktır. Yine aynı şekilde eser üzerindeki bilimsel çalışmalar sırasında eserin yıpranma ve tahrip olma riski ortadan kalkacak ve araştırmacılar yazma eserlerle ilgili olarak detaylı ve süre sınırı olmaksızın çalışma yapma imkanına kavuşacaktır.