T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kore Cumhuriyeti Büyükelçilik Müsteşarı İle Çalışma Yemeği Düzenlendi

Kore Cumhuriyeti ile ülkemiz arasındaki diplomatik ilişkilerin 55. yıldönümü nedeniyle “30 Nisan 2012 - 27 Ocak 2013 tarihleri arasında Seul’deki Kore Ulusal Müzesi’nde ve Busan Müzesi’nde gösterime sunulan “Türkiye Uygarlıkları” adlı serginin karşılığı olarak 18 Haziran 2013 tarihinde, Topkapı Sarayı Müzesi Has Ahırlar bölümünde Kore kültürünü yansıtan eserlerden oluşan “İhtişam ve Zarafet: Kore Sanatı” adlı bir sergi  ziyarete açılmıştır.
 
Teşhiri 29 Eylül 2013 tarihline kadar sürecek olan söz konusu sergi Bakanlığımızın desteğiyle Kore Kültür, Spor ve Turizm Bakanlığı ve Kore Ulusal Müzesi tarafından düzenlenmiştir.
 
Sayın Bakanımız Ömer ÇELİK’in, anılan ülkeyle ilişkilerimizin geliştirilmesine verdiği önem bağlamında, Ankara’daki Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği Müsteşarı Sayın Dong-Woo CHO ile Genel Müdürümüz Sayın Abdullah KOCAPINAR başkanlığındaki heyet, 08.07.2013 tarihinde düzenlenen çalışma yemeğinde bir araya gelmişler ve iki ülkenin bilimsel işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilecek faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunmuşlardır.
 
Bu kapsamda, Türkiye’de gerçekleştirilen arkeolojik kazılarla ilgili düzenlenecek bilimsel toplantı ve sempozyumlara, Kore Cumhuriyeti’nden de uzmanların katılımı için girişimde bulunulacaktır.