T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

37. Uluslararası Kazı, Araştırma Ve Arkeometri Sempozyumu Yoğun Bir İlgi Altında Erzurum’da Gerçekleştirildi

37. Uluslararası Kazı, Araştırma ve Arkeometri Sempozyumu, 11-15 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Atatürk Üniversitesi, Kültür ve Gösteri Merkezi/Erzurum’da gerçekleştirilmiştir.
 
Beş günlük sempozyum sunumları süresince, dört salonda Kazı Sonuçları Toplantısı’nda 186, Araştırma Sonuçları Toplantısı’nda 89 ve Arkeometri Sonuçları Toplantısı’nda 43 olmak üzere 318 bildiri sunulmuştur.
 
Açılış konuşması Bilim Kurulları adına Prof. Dr. Mehmet KARAOSMANOĞLU tarafından yapılan sempozyumda, daha sonra sırasıyla Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami KESKİN, Genel Müdürümüz Abdullah KOCAPINAR, Müsteşarımız Prof. Dr. A. Haluk DURSUN konuşmalarını yapmışlardır. Kapanış konuşması ise Bilim Kurulları adına Prof. Dr. Nicholas D. CAHILL tarafından yapılırken, Genel Müdürlüğümüz adına yapılan değerlendirme konuşmasını Genel Müdür Yardımcısı Vekili Zülküf YILMAZ yapmıştır.
 
Sempozyumun gerçekleştirildiği Kültür ve Gösteri Merkezi’nde, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 7 ilden, 3 bilim kuruluşu, 6 yayınevi ve 7 şirket olmak üzere toplam 16 yayım, tanıtım ve satış standı açılmıştır.
 
11 Mayıs Pazartesi günü Bakanlığımız, 13 Mayıs Çarşamba günü Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü ve 15 Mayıs Cuma günü Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara birer resepsiyon verilmiştir.
 
16 Mayıs Cumartesi günü, Palandöken Dağı ile kent içindeki tarihî yapılara çevre gezisi gerçekleştirilmiştir.
 
Sempozyum bildirilerinin yayım kurallarına Bakanlığımız http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44773/kazi-arastirma-ve-arkeometri-sempozyumu-yayin-kurallari.html web adresinden, önceki yıllardaki bildiri metinlerine de http://www.kulturvarliklari.gov.tr/TR,44758/e-kitap.html web adresinden erişilebilmektedir.
 
Prof. Dr. A. Haluk DURSUN, Müsteşar
 
 
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet KOÇAK ve Müsteşar Prof. Dr. A. Haluk DURSUN
 
 
Kazı sonuçları sunumundan
 
 

Bakanlık resepsiyonundan