T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI KÜLTÜR VARLIKLARI VE MÜZELER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulları Görev Alanları


 
#

Koruma Bölge Kurulunun Adı

Görev Alanı
1)

Adana Koruma Bölge Kurulu

Adana + Hatay + İçel + Osmaniye

2)

Ankara 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Ankara (Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Kazan, Keçiören, Kızılcahamam, Mamak, Nallıhan,Polatlı, Sincan, Yenimahalle) + Bolu + Çankırı + Kastamonu

3)

Ankara 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Ankara (Akyurt, Altındağ, Bala, Çubuk, Elmadağ, Evren, Güdül, Haymana, Kalecik, Pursaklar, Şereflikoçhisar) + Çorum + Kırıkkale

4)

Antalya Koruma Bölge Kurulu

Antalya + Burdur + Isparta

5)

Aydın Koruma Bölge Kurulu

Aydın + Denizli 

6)

Balıkesir Koruma Bölge Kurulu

Balıkesir

7)

Bursa Koruma Bölge Kurulu

Bursa

8)

Çanakkale Koruma Bölge Kurulu

Çanakkale

9)

Diyarbakır Koruma Bölge Kurulu

Batman + Diyarbakır + Elazığ + Mardin + Siirt + Şırnak

10)

Edirne Koruma Bölge Kurulu

Edirne + Kırklareli + Tekirdağ

11)

Erzurum Koruma Bölge Kurulu

Artvin + Bayburt + Bingöl + Erzincan +Erzurum + Tunceli

12)

Eskişehir Koruma Bölge Kurulu

Afyon + Eskişehir + Bilecik

13)

Gaziantep Koruma Bölge Kurulu

Gaziantep + Kahramanmaraş + Kilis

14)

İstanbul 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Arnavutköy + Avcılar + Bağcılar + Bahçelievler + Bakırköy + Başakşehir + Bayrampaşa + Beylikdüzü + Büyükçekmece + Çatalca  + Esenler + Esenyurt + Eyüp + Gaziosmanpaşa + Güngören + Kağıthane + Küçükçekmece + Silivri + Sultangazi
(Eyüp İlçesinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları hariç)

15)

İstanbul 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Beyoğlu + Şişli
(Beyoğlu İlçesinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları hariç)

16)

İstanbul 3 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Beşiktaş + Sarıyer

17)

İstanbul 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Fatih İlçesindeki 33 adet mahalle (Alemdar, Balabanağa, Beyazıt, Binbirdirek, Cankurtaran, Demirtaş, Emin Sinan, Hacı Kadın, Hobyar, Hoca Gıyasettin, Hocapaşa, Kalenderhane, Katip Kasım, Kemalpaşa, Küçük Ayasofya, Mercan, Mesihpaşa, Mimar Hayrettin, Mimar Kemalettin, Molla Fenari, Molla Hüsrev, Muhsine Hatun, Nişanca, Rüstempaşa, Saraç İshak, Sarıdemir Sultan Ahmet, Sururi, Süleymaniye, Şehsuvar Bey, Tahtakale, Taya Hatun, Yavuz Sinan Mahalleleri)
(Fatih İlçesinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları hariç)

18)

İstanbul 5 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Adalar + Ataşehir + Çekmeköy + Kadıköy + Kartal + Maltepe + Pendik + Sancaktepe + Sultanbeyli + Tuzla + Ümraniye
(Tuzla İlçesinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları hariç)

19)

İstanbul 6 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

Beykoz + Şile + Üsküdar

20)

İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanı Koruma Bölge Kurulu

Beyoğlu, Eyüp, Fatih ve Tuzla İlçelerinde ilçelerinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları

21)
İstanbul 2 Numaralı Yenileme Alanı Koruma Bölge Kurulu

Zeytinburnu ilçelerinde Bakanlar Kurulu Kararlarıyla ilan edilen yenileme alanı + Zeytinburnu İlçesi + Fatih İlçesindeki 24 adet mahalle (Aksaray, Akşemsettin, Ali Kuşçu, Atikali, Ayvansaray, Balat, Cerrahpaşa, Cibali, Derviş Ali, Haseki Sultan, Hırka-i Şerif, İskenderpaşa, Karagümrük, Koca Mustafapaşa, Mevlanakapı, Molla Gürani, Seyyid Ömer, Silivrikapı, Sümbül Efendi, Şehremini, Topkapı, Yavuz Sultan Selim, Yedikule, Zeyrek Mahelleleri)
(Fatih İlçesinde Bakanlar Kurulu Kararları ile ilan edilen yenileme alanları hariç)

22)

İzmir 1 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

İzmir (Balçova, Bayındır, Bayraklı, Beydağ, Bornova, Buca, Çeşme, Çiğli, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Karşıyaka, Kiraz, Konak, Menderes, Narlıdere, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı, Urla)

23)

İzmir 2 Numaralı Koruma Bölge Kurulu

İzmir (Aliağa, Bergama, Dikili, Foça, Kemalpaşa, Kınık, Menemen) + Manisa

24)

Karabük Koruma Bölge Kurulu

Bartın + Karabük + Zonguldak

25)

Kars Koruma Bölge Kurulu

Ardahan + Iğdır + Kars

26)

Kayseri Koruma Bölge Kurulu

Kayseri + Yozgat

27)

Kocaeli Koruma Bölge Kurulu

Düzce + Kocaeli + Sakarya + Yalova

28)

Konya Koruma Bölge Kurulu

Aksaray + Karaman + Konya

29)

Kütahya Koruma Bölge Kurulu

Kütahya + Uşak

30)

Muğla Koruma Bölge Kurulu

Muğla

31)

Nevşehir Koruma Bölge Kurulu

Kırşehir + Nevşehir + Niğde

32)

Samsun Koruma Bölge Kurulu

Amasya + Ordu + Samsun + Sinop

33)

Sivas Koruma Bölge Kurulu

Malatya + Sivas +Tokat

34)

Şanlıurfa Koruma Bölge Kurulu

Adıyaman + Şanlıurfa

35)

Trabzon Koruma Bölge Kurulu

Giresun + Gümüşhane + Rize + Trabzon

36)

Van Koruma Bölge Kurulu

Ağrı + Bitlis + Hakkâri + Muş  + Van